وبلاگ کتابخانه عمومی آیت الله کفعمی زاهدان

( آدرس: زاهدان-خیابان آزادی-جنب شهرداری مرکزی- 05433222448)

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

وبلاگ کتابخانه عمومی آیت الله کفعمی زاهدان

( آدرس: زاهدان-خیابان آزادی-جنب شهرداری مرکزی- 05433222448)

۱۱۹۳ مطلب توسط «سحرندیمی -میناجلال زاده» ثبت شده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جایزه بزرگ خوانندگان کودک و نوجوان کتابخوان ایران با عنوان «نشان هدهد سفید» با هدف با هدف تقویت جریان تألیف و حمایت از آثار ایرانی به ویژه کودکان و نوجوانان و تشویق پدیدآورندگان و مولفان و همچنین معرفی کتاب‌های تألیفی برگزیده در کتابخانه‌های عمومی کشور، برگزار می شود.

معیار و ساز و کار انتخاب آثار برتر

انتخاب کتاب‌های برگزیده در این جایزه بزرگ بر اساس «تعداد امانت گرفته شدن هرکتاب بر اساس آمار کتابخانه های سراسر کشور»، «نظرات و آرای کتابداران خبره کتابخانه‌ها و کارشناسان در مورد هرکتاب» و «آرای هیات داوران ۱۰۰۰ نفره از کودکان و نوجوانان» خواهد بود.

به این منظور هر ساله از بین کتاب‌های کودک و نوجوانی که به قفسه‌های کتابخانه‌های عمومی راه یافته‌اند، بر اساس آمار کتاب‌هایی که بیشترین آمار امانت را داشته‌اند، ۱۵۰ عنوان کتاب در زمینه کودک و ۱۵۰ کتاب در زمینه نوجوان فهرست می شوند. کارشناسان کتاب و کتابداران خبره کتابخانه‌های عمومی به این ۳۰۰ کتاب، بر حسب نگاه کارشناسی و شاخص‌هایی مانند تاثیر، نحوه، اشتیاق مخاطب، ارزش های ادبی و حرفه ای و محتوای کتاب، امتیازی بین ۱ تا ۴ می دهند.

در ادامه ۳۰۰ کتاب فهرست شده در فضای مجازی قرارداده می شود و از مخاطبان کودک و نوجوان خواسته می‌شود که به کتاب‌ها از ا تا ۴ امتیاز بدهند. از بین دو فهرست ۱۵۰ تایی، بر اساس امتیازهای کتابداران خبره، کارشناسان و مخاطبان فضای مجازی، دو فهرست ۲۰ کتابی انتخاب می شود.

این ۴۰ کتاب در اختیار گروه هزار نفره داوران کودک نوجوان قرار می‌گیرد. داوران کودک و نوجوان بر اساس شیوه نامه و کاربرگ هایی که در اختیار دارند، به کتاب های مورد علاقه خود رای می دهند و در نهایت در هر زمینه به ۳ کتاب برگزیده که بیشترین آرای داوران کودک و نوجوان را کسب کرده باشد، نشان هدهد سفید اهدا می‌شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۱ آذر ۹۷ ، ۱۵:۴۹

کتاب خواندن ورزش ذهن است. کتاب خواندن نه تنها به کودکتان در تحصیلاتشان کمک می کند، بلکه شخصیت آن ها را می آراید، دانششان را افزایش می دهد و مهارت هایشان را پرورش می دهد. کتاب خواندن همچنین یک عادت خوب است که زندگی کودکان را به طرق زیادی غنی می کند. یک کودک چیزهایی از کتاب خواندن یاد می گیرد که به احتمال زیاد در مدرسه به وی آموخته نمی شود. کتاب خواندن موجب سرگرمی کودکان نیز می شود و برای شکل گیری شخصیت آن ها ضروری است. در ادامه به مزایا کتاب خواندن زود هنگام کودکان می پردازیم و سپس راهکارهایی را جهت تشویق کودکان به کتابخوانی معرفی می کنیم.

مزایای کتاب خواندن زود هنگام در کودکان

به کودکتان بیاموزید که از همان اوایل کودکی کتاب بخواند و آن را به یک عادت منظم تبدیل کند و از مزایای متعدد آن بهره مند شود. کتاب خواندن نه تنها بر همه جنبه های زندگی کودک تاثیر می گذارد، بلکه در تحصیلات نیز به وی کمک می کند. در ادامه به برخی مزیت های ایجاد عادت زود هنگام کتابخوانی در کودکان اشاره می کنیم.

1. توسعه مغز

همان طور که می دانید، 6 سال ابتدایی زندگی کودک برای توسعه مغز بسیار حیاتی است و یک کودک در این سال ها سریع تر یاد می گیرد. هنگامی که یک کودک متولد می شود، تقریباً 200 میلیارد سلول یا نورون عصبی در مغز او فعال است و هر کدام از این سلول ها می توانند 20.000 دندریت یا ارتباط ایجاد کنند که اطلاعات را ذخیره کنند. این عمل تنها زمانی انجام می شود که تحرک و انگیزش مناسب برای کودک فراهم شود. با ایجاد عادت مطالعه در سال های اول زندگی کودک، عملکرد مغز به طور مثبت تحت تاثیر قرار می گیرد و کتابخوانی به یک سرگرمی مادام العمر تبدیل می شود.

2. موفقیت تحصیلی

پرورش عادت زود هنگام به کتابخوانی باعث افزایش توجه و تمرکز کودک می شود و درک مطالب را نیز بهبود می بخشد. کودکانی که عاشق کتابخوانی هستند، بیشتر و بیشتر می آموزند و نمرات بالاتری می گیرند. افزایش دایره واژگان و مهارت های درک مطلب، کودک را قادر می سازد تا جزئیات دقیق تری را بیان کند و این امر تا حد زیادی در وضعیت تحصیلی کودک موثر خواهد بود.

3. افزایش خلاقیت و تخیل

کودکی که از همان ابتدا با راهنمایی های والدینش عادت به کتابخوانی پیدا کند، تخیلش توسعه می یابد و ذهن خلاقی خواهد داشت. کتاب خواندن تربیت، ارزش های اخلاقی، بلوغ و حس اعتماد به نفس را در یک کودک بهبود و ارتقا می بخشد و ذهن کنجکاو کودک گسترش می یابد و همچنین در کودک سوال ایجاد می کند و لذا وی به دنبال پاسخ خواهد گشت. کودکی که در خانه با لذت کتاب می خواند، احساس استقلال و اعتماد به نفس خواهد داشت و با والدینش روابط دوستانه برقرار می کند.

4. ارتقا آگاهی

از طریق کتاب خواندن است که کودک با افراد بزرگ و کارهایشان آشنا می شود. کتاب همه درها را به روی انسان باز می کند و کودک را از جهان آگاه می کند. کودک از دانش غنی می شود و مورد توجه قرار می گیرد. تصور کودک از خود بهبود می یابد و جایگاه اجتماعی اش در میان همسالان خود ارتقا می یابد.

راهکارهایی برای تشویق کودکان به کتابخوانی

یک کودک نوپا نمی تواند خودش کتاب بخواند، اما او عاشق دیدن تصاویر کتاب است و هنگامی که برای او کتاب می خوانید به حرکت لب های شما توجه می کند. با کتاب خواندن برای کودکتان به او کلمات جادویی کتاب ها را معرفی می کنید و او را با دوستی برای تمام طول زندگی آشنا می کنید. در ادامه به معرفی 10 راهکار برای تشویق کودکان به کتابخوانی می پردازیم.

1. روالی برای کتاب خواندن ایجاد کنید

کودکان خود را با یک روال خیلی خوب تنظیم می کنند. اگر چه شما می توانید هر زمان که کودکتان خواست یا خودتان وقت آزاد داشتید، برای وی کتاب بخوانید، ولی بر طبق یک روال و در یک موعد مقرر نیز برای کودکتان کتاب بخوانید.

2. کتاب خواندن را به یک فعالیت مفرح تبدیل کنید

لازم نیست که کودکتان در حین کتابخوانی بنشیند، شما می توانید او را در آغوش بگیرید و یا در دامان خود قرار دهید. او همچنین ممکن است در اطراف شما پرسه بزند و دوباره بیاید و در کنار شما بنشیند. به او اجازه دهید این کارها را انجام دهد.

3. در حین کتاب خواندن نمایش اجرا کنید

در حین خواندن داستان نمایش اجرا کنید و اغراق کنید. سعی کنید در حین کتاب خواندن حس های زیادی را با یکدیگر ترکیب کنید. برای مثال، برای به نمایش گذاشتن یک صحنه بارانی، چند قطره آب روی کودکتان بریزید. لحنتان را تغییر دهید و صدایتان را بالا و پایین ببرید. برای مثال، ناراحتی یا هیجان در صدای شما موج بزند و یا صدای یک پادشاه بد یا یک دختر ناراحت را تقلید کنید. بدین ترتیب، به زودی خواهید دید که کودکتان کلمات و صداهای شما را تکرار می کند.

4. از کتاب های تصویری استفاده کنید

از کتاب های تصویری موجود در بازار استفاده کنید. درباره تصاویر با کودکتان بحث و گفتگو کنید و به آن ها اشاره کنید. به زودی کودکتان نیز در ساخت داستان با شما مشارکت می کند.

5. ژانرهای مختلف را معرفی کنید

کتاب هایی در حیطه ها و ژانرهای مختلفی در بازار موجود است. شما می توانید کتاب های شعر، داستان، حروف الفبا و ... را انتخاب کنید و برای کودکتان بخوانید. به نشانه های کودکتان توجه کنید و ببینید که وی کدام یک را دوست دارد.

6. کودک را مجبور به کتاب خواندن نکنید

برخی کودکتان به کتاب خواندن علاقه ندارند. باید به این کودکان فرصت داد و برای آن ها داستان های بسیار کوتاه خواند و به تدریج بخش های بیشتری را خواند.

7. با کودک صحبت کنید

کتاب خواندن را به صورت تعاملی انجام دهید. به جای نام شخصیت های داستان، از نام کودکتان استفاده کنید و داستان را برای وی جذاب تر کنید. با کودکتان درباره داستان با جملات کوتاه و واضح صحبت کنید. شما می توانید درباره داستان از کودکتان سوالاتی، مانند: «الان برای شاهزاده چه اتفاقی می افته؟» بپرسید. این سوالات، توانایی تفکر کودکتان را تقویت می کند.

8. الگوی خوبی باشید

کودکان اکثر فعالیت ها را از طریق تقلید در سال های کودکی می آموزند. شما باید آن چه را که نصیحت می کنید، تمرین کنید. به کودکتان نشان دهید که کتاب می خوانید و از خواندن آن لذت می برید. این عمل تاثیر مثبتی بر روی کتابخوانی کودکتان خواهد داشت.

9. تجربیات کتاب خواندن را گسترش دهید

هنگامی که کتابی درباره مرغ و جوجه هایش می خوانید، می توانید کودکتان را به مزرعه ببرید و وی را با این حیوانات بیشتر آشنا کنید. یا اگر داستانی درباره خرگوش و لاکپشت می خوانید، بازدید از یک باغ وحش را برنامه ریزی کنید.

10. کتابخوانی را در زندگی روزمره تان به کار ببرید

به کودکتان اجازه دهید تا کلمات و شخصیت های داستان (مانند: حیوانات) را در زندگی واقعی شناسایی کند. او را تشویق کنید تا علائم و لیست غذاها را بخواند. دانستن این نکته که او این کلمات را درست می خواند، وی را به طور مثبتی تشویق می کند تا بیشتر بخواند.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ آذر ۹۷ ، ۱۵:۲۵


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ آذر ۹۷ ، ۱۶:۱۷
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ آذر ۹۷ ، ۱۶:۱۴


آیت الله دستغیب سال ۱۲۹۲ هجری شمسی از خانواده‌ی با اصالت و روحانی در شهر شیراز دیده به جهان گشود و همزمان شدن این تولد با شب شهادت سید سالار شهیدان، بهانه ای شد تا او را عبدالحسین نامیدند.  این تولد در خانه‌ای کوچک در یکی از کوچه‌های قدیمی شیراز به نام خیابان احمدی، صورت گرفت.

پدرش سید محمد تقی فرزند میرزا هدایت الله مرجع بزرگ فارس بود که به هنگام تولد فرزندش در کربلا به سر می‌برد.

شهید دستغیب در سن ۱۲ سالگی از نعمت داشتن پدر محروم شد و از همان زمان سرپرستی مادر، سه خواهر و دو برادر خویش را به عهده گرفتدر سال‌های کودکی، از برکت هوش سرشار و استعداد شکوفایی که خداوند در ذاتش به ودیعه نهاده بود، تحصیلات حوزوی را ابتدا در نزد پدر و سپس در مدرسه خان گذراند و پس از اتمام دروس، امامت جماعت مسجد باقرخان را عهده دار شد و برای ادامه تحصیل در مراتب عالی حوزه، در سال ۱۳۱۴ عازم نجف اشرف شد.در ابتدای جوانی در طول هفت سال به درجه اجتهاد رسید و سپس به شیراز بازگشت.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ آذر ۹۷ ، ۱۵:۵۵

برنامه کتابخانه هابخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی در هفته سوم آذرماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۷ ، ۱۵:۵۶
درتاریخ 97/9/18ساعت 9صبح مدرسه راهنمایی استعدادهای برتربا13نفرازدانش آموزان یک کلاس به همراه معاون مدرسه سرکارخانم کشکویه

ازبخش های مختلف کتابخانه بازدیدکردند.کتابدارمحترم کتابخانه ازتمامی بخش های کتابخانه توضیحاتی ارائه ودانش آموزان راتشویق به عضویت درکتابخانه ومطالعه نمودند


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۷ ، ۱۵:۳۰

ماهک و غول سرزمین پارچه‌ها

نویسنده: اعظم سبحانیان تصویرگر: ایلگار رحیمی انتشارات: به‌نشربه دنبال ملکه‌ آدم فضایی‌ها دنیای قصه‌های کودکان پُر است از اتفاقات رؤیایی و خیال‌پردازی‌های شیرین. از سرزمین اسرار آمیز دیوها و پریان، تا جهان حیوانات؛ از سفر در زمان و رفتن به سیاره‌های دور، تا آن‌جا که هر حیوانی لب به سخن می‌گشاید و می‌تواند دوستی خیالی باشد برای کودکان، آن‌جا که عروسک‌ها و اشیا جان می‌گیرند و درخت‌ها و گل‌ها با آدم حرف می‌زنند. «ماهک و غول سرزمین پارچه‌ها» یکی از همین داستان‌های خیالی است که کودک را با خود به سفری باور نکردنی می‌برد. این قصه از فضایی شاد و تصاویری زنده برخوردار است؛ ارزش دادن به خیال‌پردازی، ایجاد فضایی زنده در ذهن کودک و هماهنگی رنگ، صدا و تصویر در این داستان جایگاهی ویژه دارد که می‌تواند نقش مهمی در پویایی و خلاقیت ذهن کودک ایفا نماید. ماهک(شخصیت اصلی داستان) همراه مادرش به خرید می‌رود. او پارچه‌ای را برای خود انتخاب می‌کند تا مادرش برایش لباسی بدوزد و این لباس و نقش ونگار آن دست مایۀ‌ ماجراهای این داستان می‌شود. طرح پارچۀ لباس ماهک، تصویر آدم فضایی‌ها است. ماهک متوجه می‌شود که از لباسش نوری می‌آید. او و عروسکش، کوچک می‌شوند و به سرزمین پارچه‌ها می‌روند، آن‌جا متوجه می‌شوند پای فرمانروای آدم فضایی‌ها لای دوخت لباسش گیر کرده است. ماهک با مهربانی پای فرمانروا را در می‌آورد، ادامۀ قصه نیز ماجراجویی‌های ماهک و عروسکش در نقش و نگارهای پارچه‌های دیگر و پیدا کردن ملکه‌ آدم فضایی‌ها است! برای کشف و با خبر شدن از سفرهای باور نکردنی ماهک می‌توانید این کتاب را از کتابخانه‌های عمومی شهر خود امانت بگیرید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آذر ۹۷ ، ۱۷:۰۲


جمع خوانی کتاب ماهک وغول سرزمین پارچه هامورخ 97/9/15بانویسندگی اعظم سبحانیان دربخش کودک کتابخانه باحضورتعدادی ازاعضای فعال کودک ساعت 9صبح برگزارشد

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آذر ۹۷ ، ۱۶:۱۵

ا


انواع کتابها در موضوعات مختلف از جمله: روانشناسی، دینی، تاریخ،علوم اجتماعی، هنر، علمی و داستانی شامل داستانهای ایرانی و خارجی در کتابخانه عمومی آیت الله کفعمی موجود می باشد

با عضویت در کتابخانه ، تا یکسال از کتابخانه استفاده نمایید، کتابهای مورد علاقه خود را از کتابخانه به امانت ببرید، بخوانید و بعداز دوهفته به کتابخانه تحویل دهید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آذر ۹۷ ، ۱۵:۳۶

معرفی کتاب آیین اخلاقی دانشجویان بانویسندگی دکترمحمدرضارضوانطلب  باحضورچندازاعضای فعال کتابخانه وسرکارخانم جهانتیغ کتابدارمحترم دربخش خیرین کتابخانه ساعت 16بعدازظهربرگزارشد.دراین نشست باتوجه به این نکته که اکثر شرکت کنندگان دانش آموزان کنکوری هستنددرمورداخلاق اسلامی دردانشگاههاصحبت شدواعضای شرکت کننده نظرات خودرامی گفتند ونکات مهم این کتاب رانقدوبررسی می کردند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آذر ۹۷ ، ۱۵:۰۳


نمایشگاه کتاب به مناسبت روزدانشجو باتعدای کتاب تحت عناوین  زیر درمعرض نمایش گذاشته شد.

تاریخچه مبارزات اسلامی دانشجویان ایرانی2-دانشجویان خارج ازکشور3-دانشجویان وگروگان ها4-نکته های ناب 5-جنبش دانشجویی6-جنبش دانشجویی تبریز7-اخلاق دانشجویی و.....

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۷ ، ۱۶:۳۰


چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، بنابر اعلام دبیرخانه دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب، همزمان با چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و با بهره‌گیری از تجربیات سه دوره برگزاری این جشنواره، چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی، برگزار می‌شود.

در چهارمین دوره از دوسالانه کارتون کتاب موضوعاتی چون «کتاب و شهر»، «کتاب و زندگی»، «کتاب و خانواده»، «کتاب و کودک»، «کتاب و کتابخانه»، «کتاب و کتابدار»، «کتاب و رسانه»، ‌«کتاب و آینده» مورد توجه قرار گرفته است که بر این اساس هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر ۵ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال کند.

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ (31 December 2018) خواهد بود و علاقه‌مندان به شرکت در چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب می‌توانند آثار خود را از طریق آدرس الکترونیکی info@booktoon.ir ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس سایت جشنواره به نشانی www.booktoon.ir مراجعه کنند.

ارسال مشخصات شرکت کننده (نام، نام خانوادگی، آدرس پستی، آدرس ایمیل، تلفن تماس) توسط هنرمندان به صورت فایل word الزامی است. آثار ارسالی باید با رزولوشن ۲۰۰dpi  با طول یا عرض ۲۰۰۰pixel  و با فرمت jpg باشد. همچنین آثار برنده جایزه در دوره‌های قبل و یا منتشر شده در کاتالوگ‌ دوره‌های پیشین این جشنواره مورد پذیرش نخواهد بود.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۷ ، ۱۰:۲۴

یکی از چیزهای که برای موفقیت کارگر در ایجاد کار مناسب لازم است، سلامت محیط کار است؛ یکی از چیزهایی که لازم است افزایش سهم دستمزد در هزینه ی تولید است. این ممکن است جوری برنامه ریزی یشود که به کارفرما هم هیچ صدمه ای نزند؛از هزینه های اضافی و زائد کاسته بشود و به سهم دستمزد کارگر افزوده بشود ...
روش های درستی وجود دارد؛بعضی ها در دنیا هم اینها را تجربه کرده اند ...
ما می توانیم با نیروی ایمان و شوق و علاقه ای که وجود دارد این روشها را پیدا کنیم؛ می توانیم در این زمینه ها کار کنیم.

📚 ایران ساخت؛ برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی
🔻 انتشارات انقلاب اسلامی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۷ ، ۱۰:۰۰

16آذر؛ روز دانشجو

روز دانشجو, 16 آذر روز دانشجو, علت نامگذاری روز دانشجوروز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۷ ، ۰۹:۲۵


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ آذر ۹۷ ، ۱۶:۲۵


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۷ ، ۱۶:۲۱

ادب نبوی -جلد اول


موضوع این کتاب سفارشات پیامبر اکرم (ص)به امیر مومنان (ع)است.آیت الله حاج اقا تهرانی به شرح مبسوط این حدیث پرداخته اند.ایشان می فرمایند:پیامبر (صلی الله علیه و آله )انسان کاملی است که جمیع اعمالشان موحدانه است و هیچ شائبه شرک و نفاق در آنها راه ندارد.و ایشان علی (علیه السلام ) را به ادب الهی تادیب فرموده اند.

در این کتاب اشاره شده که پیامبر اکرم (ص)که توسط خداوند متعال تربیت شده اند از دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم به تربیت مومنان می پردازند. در این کتاب شیوه مستقیم تبیین شده.توصیه های رسول اکرم (ص)به امام علی (ع) در این حدیث شش مورداست که عبارتند از  توصیه به راستگویی,ورع ,خوف از خداوند ,گریستن از خوف خداوند,بخشش مال و جان در راه دین و اخذ سنت ایشان در نماز و روزه و صدقه.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

بهترین چیزی که در خزینه غیب خداست ,ولایت امام علی علیه السلام است که آنرا در بهترین جا -یعنی در خانه خودش گذاشت . ما چطور باید امانت داری بکنیم ؟نباید حب امام علی علیه السلام را در دلمان حفظ بکنیم ؟با چه چیزی حفظ بکنیم ؟با تبعیت از او .اگر تبعیت نباشد خیانت در امانت کردی .بهترین گوهر الهی را در دلت ضایع کردی و از بین بردی .این جزو اعتقادات ماست و بنده مکرر گفته ام و اعتقاد خودم این است که هرکس با حب امام علی علیه السلام از این عالم به عالم و نشئه دیگر منتقل شود و این امانت را تا حدودی داشته باشد اهل نجات است شبهه ای نیست .

بحث اینجاست که اگر خدای نکرده انسان بر اثر خیانت های عملی ای که کرده ,نوعی آلودگی برای خودش درست بکند,درقیامت و مراحل قبلش باید عذاب بکشد .چون بر اثر فشار هایی که در حین مرگ به او می آید امام علی علیه السلام را فراموش می کند .چه برسد به تصدیق ایشان .اینکه فشارهای سکرات موت چیست را نمی توانیم تصور کنیم .بعد هم عقبات در قیا

مت است .

در یک روایت دارد که شخص عاصی را که خائن در امانات الهی نسبت به اعضا و جوارح است ,به جهنم می برند.در جهنم مدت ها عذابش می کنند در تمام این مدت اسم پیغمبرش یادش می رود .بعد که مدت عذاب سر می آید , اسم پیغمبر به لطف الهی  یادش می آید. عجب رحمت واسعه ای است .وقتی این کثافات پاک می شود ,خدا به دلش نام پیغمبر را می اندازد. صدایش بلند میشود: وا محمدا .تا نام پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله از دهانش در می آید از جهنم خارجش می کنند .

ما طاقتش را داریم این مراحل را طی کنیم ؟!.من یک وقتی بحث برزخ کردم .در باب برزخ روایات متعدد داریم .خدا رحم کند .آنطور است که حضرت موسی بن جعفر علیه السلام فرموده اند,ما در قیامت دستتان را می گیریم اما حساب برزخ با خودتان است .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۷ ، ۱۰:۴۳


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۷ ، ۱۰:۳۶از سوی دفتر پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام شد؛
۱۵ آذرماه،‌ آخرین مهلت ارسال پیشنهادهای پژوهشی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۷ ، ۱۰:۰۰